Centrum likvidace sinic a jejich toxinů

 
flagflagflagflagflag

13.03. 08Něco o sinicích

 

* Sinice (cyanobakterie) - jsou pro zdraví člověka daleko nebezpečnější než řasy, protože obsahují látky, které mohou vyvolávat alergie. U citlivých lidí se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči nebo rýma. Při koupání lidé také většinou nechtěně vypijí trochu vody, s ní i sinice a jedy v nich obsažené. "Nevede to zpravidla ke smrtelné otravě, ale mohou se objevit žaludeční nevolnosti, bolest hlavy nebo zvýšené teploty". Větší riziko otravy je u dětí, které vody vypijí většinou více a jejichž váha je menší.
 
 
* Je to pravda, že když se ve vodě objeví sinice, zůstanou tam už celé léto?
Pokud se někde na začátku léta objeví sinice, opravdu zde zpravidla vydrží až do konce léta. Někdy to nemusí tolik vadit, protože jich je ve vodě málo, jindy se přemnoží a vytvoří vodní květ. Za zmínku stojí, že v září mohou být v nádrži úplně jiné druhy sinic než třeba v červenci.
 
* Je možné sinice nějak zlikvidovat, dá se voda rychle vyčistit?
Sinice se z vody jednoduše odstranit nedají. Nejrychlejší způsob, jak se jich zbavit, je použití chemického přípravku. Je to ale metoda, která sice usmrtí sinice, ale i ostatní život ve vodě, a navíc nemá dlouhodobý efekt. Omezení vzniku vodního květu by se mohlo dosáhnout snížením množství fosforu, který se dostává do vody. Ať už výstavbou moderních čistíren odpadních vod, nebo používáním bezfosfátových pracích a mycích prostředků. I když se výsledek neprojeví okamžitě, je to krok správným směrem.
 
* A co deště, ty sinice neodplaví?
Déšť má na sinice dvojí vliv. Nadměrný průtok může sinice z nádrže "vypláchnout" nebo je alespoň naředit. Na druhou stranu deště zvýší přísun živin do nádrže, což se může po nějaké době projevit opětovným nárůstem sinic. Obecně se dá říct, že dlouhodobé deště sinicím příliš nevyhovují.
 
  
„UPOZORNĚNÍ“
1. Nekoupejte se, když voda kvete - při velkém nahromadění sinic (drobných zelených částeček) vzniká na hladině vodní květ. Koupání v takové vodě je riskantní, může třeba vyvolat vyrážku. Vodní květ se po hladině pohybuje podle toho, jak právě vane vítr. Hlídejte proto břeh, u kterého si vaše děti hrají.
 
2. Udělejte si vlastní test vody - pokud se chcete koupat ve volné přírodě a nejste si jisti, zda je voda v pořádku, zkuste si ji otestovat sami. Umělohmotnou láhev od balené vody naplňte zcela vodou a nechte ji asi 20 minut stát na světle. Pokud se u hladiny vytvoří zelený kroužek, budou ve vodě s největší pravděpodobností sinice.
 
3. Po vykoupání se osprchujte - když se přesto rozhodnete pro koupání ve vodě, která obsahuje sinice nebo je dokonce pokryta vodním květem, doporučuje se po vykoupání osprchovat se čistou vodou a opatrně tím z pokožky sinice odstranit - raději proudem vody než třením rukou.
 
4. Ve špinavé vodě se hůře zachraňuje - mějte také na paměti, že neprůhledná voda je nejen zdrojem škodlivých mikroorganismů, ale také znesnadňuje pomoc tonoucím.
 
 
© 2021, www.sinice-rasy.cz, PPSU s.r.o. | xhtml 1.0, css valid